Porady ogólne


O czym warto pamiętać, gdy decydujesz się na zrobienie profesjonalnych zdjęć lub materiału wideo? Przede wszystkim o tym, aby to, co zostanie na nich uwiecznione, nie dostało się w niepowołane ręce. A materiał, który powstanie, przywoływał tylko same pozytywne wspomnienia.

Ślub, sesje rodzinne, szkolne. Okazji, aby uwiecznić ważne dla nas chwile, jest mnóstwo. Pamiątki, które w ten sposób powstają, mają ogromne znaczenie sentymentalne. Warto jednak pamiętać, aby te wyjątkowe momenty nie zostały zakłócone przez niedopatrzenie kwestii formalnych. Dzięki temu zapewniamy sobie spokój i bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że umowa z fotografem, czy też kamerzystą wykonującym usługę jest podstawą do wyjaśnienia wszystkich nieporozumień i ewentualnych roszczeń.

Co powinna zawierać? Przede wszystkim to, co jest dla nas ważne. Niezbędne są takie jej elementy jak:
● określenie stron (imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer dokumentu stwierdzającego tożsamość),
● przedmiot umowy i termin jej realizacji,
● warunki rozliczenia (w tym wysokość wniesionego zadatku lub zaliczki),
● obowiązki, jakie ciążą na stronach w czasie realizacji umowy,
● rozwiązanie na wypadki losowe,
● postępowanie w przypadku powstania sporu pomiędzy stronami,
● informacje dotyczące RODO, czyli co stanie się z wszystkimi danymi, w tym zdjęciami, w trakcie i po zakończeniu współpracy,
● gwarancję, że zdjęcia nie zostaną wysłane poza obszar Europy, np. do USA, Chin, gdzie RODO nie jest przestrzegane, a tym samym bezpieczeństwo naszych danych jest zagrożone.

Zgodnie z prawem nie ma konieczności zawierania umowy papierowej. Wystarczy wersja elektroniczna. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chcemy coś w umowie zmienić (np. W momencie pojawienia się sytuacji, która wymaga aneksu) to również musimy zadbać o możliwość udokumentowania tej zmiany.

Dokument do pobrania

Pobierz poradnik!