Sesje rodzinna i dziecięca


Czy wiesz, że w przypadku robienia zdjęć dzieciom do 16. roku życia niezbędna jest zgoda opiekuna prawnego? Sesje rodzinne są coraz popularniejsze, a powstałe zdjęcia i nagrania sprawiają dużo radości oglądającym. Czy jednak wiesz na pewno co dzieje się z powstałym materiałem? Kto poza fotografem go widzi i przetwarza? A co dzieje się z plikami, po tym, gdy Ty już odbierzesz swoją sesję?

O problemach związanych z nielegalnym wykorzystaniem zdjęć do memów, dyskusyjnych artykułów, czy też autopromocji słyszymy coraz częściej. Wybierając fotografa zabezpiecz wizerunek swojego dziecka i dowiedz się dokładnie jak on postępuje i gdzie udostępnia informacje o Tobie i Twoich najbliższych. Wiedza na ten temat powinna być zawarta w dokumentacji RODO, która opisuje postępowanie z danymi i sposób ich zabezpieczania. Profesjonalny fotograf lub kamerzysta na pewno przedstawi Ci te informacje do wglądu przed podpisaniem umowy.

To Ty, jako opiekun prawny, decydujesz o wyrażeniu lub niewyrażeniu zgody na przetwarzanie danych, czy też ich publikowanie. To Ty również powinieneś wiedzieć, czy dane Twojego dziecka nie pojawią się za jakiś czas w miejscach i wśród osób, gdzie na pewno nie chciałbyś ich widzieć. Odpowiedni sposób zabezpieczenia materiału przez fotografa to Twój spokój i pewność, że zdjęcia nie trafią w niepowołane ręce, np. pedofilów.

Co powinna zawierać zgoda na udział dziecka w sesji? Powinna być udzielona w sposób wyraźny i wskazywać minimalne dane pozwalające na jego identyfikację, czyli jego imię i nazwisko oraz imiona rodziców. Zgody może udzielić każdy z opiekunów prawnych samodzielnie, ponieważ wykonanie fotografii nie przekracza zakresu zwykłego zarządu interesami dziecka.