Sesje szkolne


Czy wiesz kto robi zdjęcia Twojemu dziecku w szkole? I co dzieje się z nimi potem? Sesje z okazji pasowania, balu karnawałowego lub zakończenia szkoły, to dziś praktycznie norma. Podobnie jak nagrania z komersów, półmetków i innych ważnych dla każdego ucznia wydarzeń. Pięknie wystrojone dziecko, praca fotografa i kamerzysty… Ale co dalej? I na jakiej właściwie podstawie prawnej?

Zgodnie z obecną praktyką opcje są dwie.

Pierwsza to udzielenie przez prawnych opiekunów na początku roku szkolnego zgody na uczestnictwo przez dziecko w sesjach zdjęciowych organizowanych w placówce. Rodzice muszę jednak wiedzieć, kto będzie realizował sesje (a tym samym zostanie administratorem danych) oraz jak będą one przebiegać, aby dokładnie wiedzieć, na co tak naprawdę się zgadzają.

Drugie rozwiązanie to udzielanie jednorazowej zgody na konkretne sesje. W sytuacji, gdy pojawiają się różni fotografowie, gdy nie ma identycznych warunków realizacji materiału, są one niezbędne. A rodzicom pozwalają podjąć bardziej świadomą decyzję.

Czego powinniśmy się dowiedzieć od fotografa lub kamerzysty zanim podpiszemy zgodę?
● kto jest administratorem danych i jak możemy się z nim kontaktować?
● co stanie się z wykonanym materiałem po zrealizowaniu sesji?
● jaki jest cel przetwarzania danych, w tym, czy ktoś nie ma w planach reklamować się wykorzystując wizerunek dziecka?
● gdzie zostaną wydrukowane zdjęcia i czy są tam bezpieczne?
● czy wszystkie kopie materiału przez cały czas pozostaną na terenie Europy, a tym samym, dzięki przepisom RODO będą podlegać lepszej ochronie niż np. w Chinach, czy USA.
● czy materiał jest odpowiednio - tzn. zgodnie z RODO - zabezpieczony?

Dokument do pobrania

Pobierz poradnik!